Doping

15. srpna 2006 v 22:19 | Andy |  Cyklistika
Letošní Tour the France opět otevřela choulostivé téma - doping. Bohužel nyní už asi každý, i ti naivní jako jsem byla já, musí připustit že vrcholový sport prostě není čistý. Ve fotbale je to korupce, v atletice, kulturistice a cyklistice doping (určitě bychom ho našli i v jiných sportech, ale v těchto bude využití určitě největší). Jaké k tomu zaujmout stanovisko? Sama nevím. Dřív, když jsem si myslela, že doping se používá vyjímečně, že si ho občas vezme nějakej pitomec, kterej na to nemá, jsem těmito lidmi naprosto pohrdala a odsuzovala jsem je. Teď se můj názor postupně mění a vyvíjí. Hlavně v souvislosti s cyklistikou. Začínám vnímat širší souvislosti a postupně otvírám oči. Rozhodně to není tak, že bych úplně přepla a ty co "sypou" obdivovala, nebo tak :-) Jen se to snažím pochopit. Pochopit proč si dobrovolně huntují zdraví. Co jim za to stojí, co je k tomu žene?

Obecně když přemýšlím o vrcholovém sportu, jde na mě trochu smutek. Moc bych chtěla věřit tomu, že je čistý. Že jde o pravé soupeření mezi jednotlivci a týmy. Že jde o to, kdo je lepší. Kdo má větší talent a více makal. Že sport ve vrcholové podobě je o obrovské dřině, odříkání a motivaci. Že ti lidé jsou hodni obdivu. Jenže o tyto iluze přicházím. Jsou mi brány každým odhaleným případem dopingu. Čemu tedy dnes mohu věřit? Mohu s napětím sledovat MS v atletice a jeho královskou disciplínu - běh na 100 metrů, fandit a radovat se s vítězem? Nebo nad ním mám jen mávnout rukou a čekat, co odhalí dopingová kontrola a i když se nic neprokáže, stejně pochybovat?
Vlastně ani nevím. Ale ještě pořád chci věřit. Kdybych nevěřila, vše by ztrácelo smysl. Když nebudou věřit diváci a fanoušci, budou do sportu strkat peníze bohatí sponzoři? Nebude to znamenat postupný zánik? Možná. A co když je to dobře? Nevzniklo vlastně to všechno kvůli penězům? Co by sportovce motivovalo k dopingu, kdyby za výkon nebrali peníze? Nebylo by rázem vše čistší? Ano, lidé přirozeně chtějí vítězit, ukázat jak jsou dobří, lepší než ostatní, chtějí být obdivováni. Jistě není sportovní soutěžení jen o penězích. Pravděpodobně i "pouhá" touha být nejlepší může motivovat sportovce k dopingu. Ale jsem přesvědčená že hlavním důvodem jsou právě peníze.
Jenže výše nadhozený scénář se nikdy nestane. Sport je obrovský business, vždy v něm budou lítat peníze a vždy v něm bude obrovský tlak na sportovce. Tlak se kterým se ne každý dokáže vypořádat.
A tak je tu doping. Látky, které pomáhají sportovcům podávat vyšší výkony. Bohužel ti "zlí" jsou pořád o krok napřed před těmi "dobrými". Zlí symbolizují výzkumné laboratoře a týmové i soukromé lékaře, jejichž jedinou náplní je vyvinout látku, která zlepší výkon a nebude ji možné známými kontrolami odhalit. Hodní jsou kontroloři, kteří se snaží o zajištění čistoty sportu. Občas jsou úspěšní a tak se dozvídáme o "skandálních odhaleních" o dopování špičkových sportovců. Ale kolik sportovců opravdu doping používá a jak dlouho, to je nezjistitelné. A nedělám si iluze že čísla jsou obrovská. Například v kulturistice je veřejným tajemstvím, že kdo nesype, nemá v profi kulturistice šanci. Poslední Tour možná řadu lidí přesvědčila o tom, že v cyklistice je to to samé. Skoro by se mi chtělo říct, že mnohem zajímavější, než hledat kdo dopuje by bylo hledat ty, co jsou čistí :-) Dost smutný humor. Co s tím? Mlčky vše tolerovat a dále postupovat v zaběhnutém režimu kontrol, nebo zavést extrémní zpřísnění a kontrolovat každého, anebo doping úplně povolit?
Řešení není jednoduché a jakákoliv změna by byla dlouhým a pomalým procesem. Něco by se ale stát mělo. Přece nelze dovolit, aby lidé takovýmto způsobem přicházeli o sny a iluze.
Ještě bych se chtěla vrátit k cyklistice. Obdivuji Lance Armstronga. To co dokázal je úžasné. Projevil obrovskou vůli žít a bojovat, vzepřít se všem zákonům a dokázat nemožné. Vytvořil ideál sportovce bojovníka a mnoha nemocným lidem dal sílu rvát se o svůj život. Jeho příběh je motivací nejen sportovců ale i mnoha lidem upoutaným na lůžko. Už jen pro to si zaslouží být obdivován. Nezávisle na tom kolik peněz dává na boj s rakovinou a na to jaké činnosti vykonává jeho nadace. Už proto že je symbolem vzpoury proti osudu a důkazem toho že vůlí lze dosáhnout nemožného.
Proto mě neskutečne irituje to, jak ho mnozí napadají, zpochybňují jeho výkony, hledají nějaké díry, skandály, obviňují a plivou na něho. Jsem zase u dopingu. Nikdy se mu nic nedokázalo, přesto je řada lidí přesvědčena, že "bral", že bez toho to nejde. Tito lidé nejsou s to pochopit co to je touha, motivace, víra. Cítí závist, vztek, nevím co ještě a snaží se pošpinit pár ideálů, ze kterých by si naopak měli vzít příklad. Možná si Armstrong skutečně pomohl nepovolenými látkami. Ale pokud u něj nebyly nikdy zjištěny, nikdy mu nebylo nic prokázáno, musí být podle práva považován za nevinného. Tak co znamenají ty hony na čarodejnice? Já věřím že svoji zarputilostí, obrovskou dřinou a nesporným talentem dokázal co dokázal - vyhrál sedmkrát Tour. Pro mě je hrdina a jeho příběh je pro mě inspirací.
A letošní Tour? Všichni ji očekávali s napětím. Tour bez Armstronga, jaká bude? Skandální, můžeme si odpovědět nyní. Nejprve odhalení řady cyklistů zvučných jmen ještě před začátkem - včetně adeptů na vítěze Ulricha a Bassa a obviněním Landise jakožto vítěze konče. O všem se popsalo hodně papírů, novináři se předháněli v úvahách a spekulacích. Pravda je taková, že řada okolností byla přinejmenším podivná. Například by mne zajímal seznam 200 jmen "dopujících" sportovců, z něhož se zveřejnilo pouze oněch pár cyklistů, kteří byli následně z Tour vyloučeni (většinou je stáhly jejich vlastní týmy). Kam se poděla? Mělo jít o atlety, tenisty, fotbalisty....??? Zvláštní, ne? Zajímavou úvahu jsem si přečetla v časopise Peloton - byla na téma načasování odhalení seznamu těsně před začátkem Tour a poukazovala na možnou souvislost s pralelně probíhajícím MS ve fotbale. Že by tahání o sponzory a sledovanost? Že by to bylo zase o penězích?
Co mě ale dostalo nejvíc je chování týmů. Jakmile se objevil náznak podezření - týmové stáje své jezdce bez předložení jakýchkoliv důkazů vyhodily. Očekávala bych, že se za ně naopak postaví, budou je hájit, nabídnou lékaře, právníky,...Jedná se přece o jejich zaměstnance, kteří jim v podstatě léta přinášejí peníze, dřou pro ně, reprezentují je...bohužel se ukazuje, že když jde do tuhého, chrání si každý "svůj zadek". Neskutečně mě to štve, protože jsem přesvědčená o tom, že žádný sportovec (kromě nějakých zoufalců) by se do dopingu nepustil na vlastní pěst. Jednak je to hodně nebezpečné, jednak obrovsky drahé. Vyžaduje to spoustu času na testování, vývoj...prostě zapotřebí jsou dobře vybavené laboratoře, špičkoví doktoři a hlavně vše probíhá pod kontrolou stáje. Dokonce bych si troufla tvrdit, že nejenže tiše přihlíží, ale spíše dávají příkazy co se má komu dát. Zřejmě je řada sportovců svými stájemi do dopingu nucena - buď je kamuflováno, že se jedná o doping ("to jsou vitamíny" apod.), nebo je to postaveno tak jako - ber, nebo jdi. Například v týmu amerických juniorů to údajně fungovalo v rámci první varianty (jeden ze sportovců se přiznal). A proto mi připadá skutečně odporné, jak se teď stáje tváří, jako že o ni o ničem nevěděly a jezdce s úplným klidem propustí.
K Landisovi. Že dopoval je potvrzené a tak vyznívají směšně jeho stále nové výmluvy na štítnou žlázu, dehydrataci, vyčerpání, špatný způsob zpracování vzorku.... Nicméně dokáži pochopit že se nechce přiznat, snaží se zapírat. Co mu také zbývá? Jeho stáj, v jejíchž laboratořích se za její peníze nepochybně látka vyvíjela, testovala a aplikovala, se k němu otáčí zády. V sázce je jeho budoucnost, kariéra, rodina. Za doping mu hrozí dvouletý distanc, po čtyři roky ho nesmí zaměstnat profi stáj, už není úplně nejmladší, návrat by nebyl snadný, navíc s takto pošramocenou pověstí. Kdo s ním bude chtít podepsat kontrakt? A jak se teď uživit, co umí kromě ježdění na kole? Co jeho manželka, dítě? To jsou všechno úvahy, které se mu honí hlavou. Když se přizná, rázem přijde o všechno. Když bude zapírat, třeba bude mít štěstí jako třeba dříve Hamilton, nebo se prostě něco stane a dobře to dopadne. Rozhodně má větší šanci, když bude trvat na své nevinně. A asi by to udělala většina lidí.
Víc než jeho zapírání mě překvapilo, že si vůbec něco vzal. Snažím se pochopit pohnutky sportovce, který něco takového udělá. Něco jsem o něm přečetla a tak vím, že je obrovský bojovník, dříč, v řadě věcí podobný Armstrongovi. Určitě chtěl Tour moc vyhrát. Protože má problémy s kyčlí a půjde na endoprotézu, teoreticky to mohla být jeho poslední Tour. Po té, co se mu tak zle nevyvedla 16. etapa, asi takto přemýšlel - už nemůžu, jsem vyčerpaný, nemohu vyhrát. Přitom mám jedinou šanci něco dokázat. Možná už nikdy nebudu moct jezdit. Když skončím takhle, všichni si mě budou pamatovat jen jako promarněný příslib, člověka, který utekl od Discovery aby se sám prosadil ale selhal. Když začnu něco užívat, mám šanci vyhrát. Pak to mohu zabalit a budu nadosmrti slavnej. Když budu mít jen trochu štěstí, tak mi na to nepřijdou.
A tak si vzal testosteron. Jenže mu to neprošlo a tak se postaral o to, že poprvé v historii bude vítěz Tour určen dodatečně. Smutný konec.
Snažila jsem se říci, že chování sportovců směrem k dopingu dokážu svým způsobem pochopit. Jsme jen lidi a jak jsem již psala výše, tlaky jsou ve vrcholovém sportu hrozné. Nyní už nechci nikoho ze sportovců odsuzovat, aniž bych znala všechna fakta. A ta se my běžní smrtelníci nedozvíme nikdy :-) Zbydou nám jen dohady.
A co se týká legalizace dopingu - jsem proti. Je to zahrávání si se smrtí. Sice by si měl být každý zodpovědný za svůj život, ale já uznávám i společenskou zodpovědnost. Nechci aby kvůli sportovním výsledkům umírali lidé.
Právě jsem narazila na dost zajímavý a hodně kontroverzní článek, názor si udělejte každý svůj (a napište mi co si o tom myslíte :-)) : http://www.deniksport.cz/clanek469507.htm
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jirka Jirka | E-mail | Web | 15. srpna 2006 v 23:32 | Reagovat

Muj nazor na doping ve sportu.

Jsem rozhodne skepticky, co se tyce cistoty sportu.

Osobne si myslim, ze sport na spickove urovni dnes nelze delat bez dopingu.

Proc ? Jste cisti, drete do umoru, podavate spickove vykony.

Jenze jednou poznate, ze Vasi souperi jsou najednou o hodne lepsi.

Zacnete si klast otazky, jak to ze jsou ostatni lepsi ?

Asi vic a tvrdeji trenuji, tak zacnete trenovat jeste tvrdeji.

Jenze souperi jsou porad pred Vami.

Zacnete patrat a zjistite, ze souperi "sypou".

V tu chvili mate 2 moznosti:

- zacit "sypat" taky

- nebo skoncit v propadlisti dejin jako looser, ktery uz proste na spicku nestaci.

Jelikoz Vas i rodinu sport zivi, nemate temer na vybranou.

Zacnete "sypat" a pri kazde dopingove kontrole trnete, jestli projdete.

Nakonec zjistite, ze okolo Vas "sype" kazdy a "v branzi" se to vseobecne vi.

Osobne si myslim, ze doping v cyklistice je rizen primo tymovymi rediteli a lekari.

Uzce pak spolupracuji s laboratoremi a farmaceutickymi spolecnostmi.

Najdou se i cykliste, kteri se krome tymoveho lekare sveruji do rukou i dopingovych specialistu (napr. Dr.Ferrari).

Jak tenhle zapeklity problem resit ?

Kulturistika je extremnim prikladem rezignace na doping.

V profi-kulturistice se uz ani nedelaji dopingove kontroly, protoze by nikdo neprosel.

Vsichni berou steroidy, rustovy hormon a samozrejme latky potlacujici nezadouci ucinky.

Vsichni to vedi, mnozi se tim ani netaji a vsichni podle toho taky vypadaji.

Jsou to 150kg monstra, ktere nevyjdou do schodu, aniz by omdlevali, maji gynekomastii a akne po celem tele.

To nema se sportem vubec nic spolecneho.

Myslim si, ze nejlepsi pro cyklistiku by byla, stejne jako v kulturistice, rezignace na dopingove kontroly.

Proste at si kazdy bere co chce, at si toho bere kolik chce, je to proste na kazdem jedinci.

Samozrejme by nasledovalo nekolik umrti, ale to uz je holt riziko povolani.

A co si myslim o L.A. ?

Podle mne je to spickovy cyklista, ktery prekonal rakovinu a po vyleceni dokazal opet zavodit.

Kvuli tomuto, je pro mne L.A. hrdinou.

Avsak jina vec jsou jeho vykony, ktere podaval po uzdraveni.

Dalo by se ocekavat, ze clovek uzdraveny z rakoviny bude sice schopen jezdit na kole, ale nemohl by souperit se (zdravou) spickou.

Jenze on nejenze sednul na kolo, on vitezil, a na Tour celkem 7x.

Je to vubec mozne, aby clovek po takove nemoci byl nejenom schopen zavodit, vitezit, ale i 7x vyhrat Tour ?

A to v konkurenci nejlepsich cyklistu sveta, kteri jsou 100% fit a trenuji hodne tvrde ?

Podle mne to neni mozne, aniz by si nejak nepomohl.

A tim nemyslim to, ze shodil 5kg a zacal jezdit frekvencne.

A je mi uplne jedno, jestli bral EPO, rustovy hormon, kortizon nebo neco jineho.

Pote, co jsem si precetl knihu "L.A. confidential" jsem musel nerad pripustit, ze L.A. uz pro mne v urcitych ohledech neni hrdina.

V knize jsou uvedeny nektere dukazy, ktere sice neusvedcuji L.A. primo z dopingu, ale popisuji nektere velmi podezrele praktiky, ktere pouzivala Armstrongova staj Motorola a pozdeji take U.S.Postal.

At jiz jsou to machinace s lekarskymi potvrzenimi, nebo odpadky plne strikacek, jehel a ampulek s podezrelym obsahem.

Nebo zahada, proc nebyla Armstrongova rakovina odhalena pri dopingovych testech.

Pri rakovine varlat, by musel mit L.A. pozitivni dopingove kontroly na specificky hormon, ktery je enormne zvyseny pri tomto druhu rakoviny.

Je mnoho otazek okolo L.A., on vsak zaryte mlci a nechce o tom vubec mluvit. Proc ?

L.A., stejne jako Landis, Ulrich, Basso a dalsi, stejne nic nereknou, protoze zrejme nesmi, i kdyby sami chteli.

V cyklistice, kterou pohaneji prachy jsou jezdci vlastne jen "roboti", jejichz hlavnim ukolem je slapat do pedalu, dostavat pilulky a injekce od tymovych lekaru, na nic se neptat a papouskovat to, co jim reknou jejich sefove a sponzori.

Dost mozna maji ve smlouvach napsano, ze pokud budou pri kontrole pozitivni, tym od nich dava ruce pryc, maji padaka a zaroven jsou vazani mlcenlivosti.

Kdyby nekdo takovou smlouvu porusil, verim, ze by se sefove tymu a sponzoru postarali o to, aby si dotycny zavodnik uz v cyklistice ani neskrtnul.

No nic, stejne budu na TdF koukat i pristi rok.

I kdyz uz budu mozna vice koukat na ty karbonove nadhery za 250.000Kc, nez na nadopovane "roboty" slapajici rychlosti 30km/h na Col du Galabier.  

Je to hnus velebnosti, jdu blejt... :-)

2 Fifa Fifa | E-mail | 16. srpna 2006 v 12:05 | Reagovat

Ještě k dopingu

Doping je jedna z věcí, která mě také dost irituje. O celé dopingové kauze na Tour jsme s Andy hodně mluvili, tak také přispěji.

Nejprve obecná fakta.

1)    Doping nemůže být záležitostí jednotlivce. Nemůže ji být ne pro svoji finanční náročnost, ne pro svoji ne/dostupnost, ale prostě proto, že na účinný doping je potřeba obrovské know-how a vybavená laboratoř. Ať už Landis bral nebo ne, tak představovat si ho jak drží stříkačku v ruce a říká si „Čtvrt deci testosteronu to je tak akorát abych to do konce etapy vyjel.“ je směšné. Ten kdo potenciálně vymyslel tu dávku musel mít sakra zkušenosti, co testosteron dělá, jak rychle z těla mizí atd., protože je jasné, že po potenciálně vyhrané etapě (a zvláště po krizovém dni) bude Landis první na ráně pro kontrolory. A přesto se to nepovedlo. Nejde jen o účinnost dané látky, ale i její načasování, kriticky malé (rozuměj neodhalitelné) množství, fyziologii daného sportovce atd.

3)    Doping jako takový je třešínka na dortu. Z žádného člověka EPO neudělá přes noc Armstronga, stejně jako anabolické steroidy z vás neudělají Arnolda. To první co musíte je tvrdě trénovat a to sakra tvrdě. Mám jen mlhavou představu, jak to bolí, protože to bolí nepředstavitelně. 99.99% vašeho výkonu je ve vás, ne v bobulích. Na druhou stranu právě to 0.01% může rozhodnout o vítězovi Tour de France.

4)    Dodnes se antidopingoví komisaři přou se sportovními lékaři jak vysoká hodnota toho či onoho může být fyziologická a co už musí být „dosypáno“. Výsledkem je že týmové laboratoře hlídají všechno a když má závodník zvýšenou hodnotu nějaké substance v krvi, má problém a to i tehdy, když se tam dostala vlivem nemoci, léku, nebo třeba jen zvýšeným stresem, nebo pobytem v nadmořské výšce.

5)    Jediný způsob jak vyčistit sport od pokoutních praktik je nepostihovat doping. Nebude to čisté, ale už nikdo nebude spekulovat, budou sypat všichni, a pakliže se to snad někomu bude příčit, může si zavést svoji soutěž, o které prohlásí, že je čistá. Pak zavede kontroly a pak zas někoho chytí...

A teď můj názor:

Mám obecně liberální přístup ke všem drogám, jsem pro jejich legalizaci, vycházím z principu vlastní zodpovědnosti za svoje zdraví. Kontroverzní, ale účinné proti organizovanému zločinu spojenému s narkomafiemi. Další rozbor drogy ano/ne by ale byl nad rámec tohoto příspěvku.

Nevěřím na různé spiklenecké teorie, jak daný sportovec brát v daném týmu musel sypat (jinak by něco...), nebo mu to někdo nějak tajně podstrčil, stejně jako nevěřím, že injekční stříkačka v koši rovná se sypač. Také se mi nelíbí křižácké tažení antidopingových organizací, které mohou sportovce kdykoliv v jakýkoliv okamžik života kontrolovat. Celá problematika je ještě mnohem složitější, protože dotaženo ad absurdum, všechno co jíte může být považováno za doping, od koncentrovaného kofeinu v ampulích, kofeinu v šálku kávy, nebo kofeinu v oplatce do které ve výrobě omylem zapadlo zrnko kávy.

Také chci věřit tomu, že Armstrong je čistý, ale nemám k tomu důkazy, stejně jako nemám důkazy, že nesype. Co ale vím jistě, je že 8x jel Tour. A Tour se nejezdí na bobule ani na stříkačky, ale nato co máte v nohách. (Jestli mi nevěříte, nacpěte si do žíly EPO, anabolicke steroidy, kortizol, testosteron a polychlorované bifenyly a běžte vyhrát – půjdu vám fandit)

To že Lance 7x vyhrál může (ale také nemusí) být z velmi malého procenta také díky tomu že sypal. To však v mých očích nesnižuje jeho odhodlání, vůli, psychickou odolnost a schopnost dosáhnout cíle, který ne že by se zdál  nemožný, ale cíle který prostě vůbec nebyl představitelný.

3 Fifa Fifa | E-mail | 16. srpna 2006 v 12:11 | Reagovat

a jeste me napadla jedna vec: To ze by sportovec bral doping pro prachy uz je uplne na hlavu postaveny. Motivace k tomyu vyhrat zavod musi byt uplne jina nez penezni. Kdyby jim slo fakt jen o prachy tak asi daleko nedojedou.

4 Andy Andy | 16. srpna 2006 v 12:18 | Reagovat

K příspěvku číslo 3. Nejde o to, že sportovec bere doping proto, aby za vítězství dostal peníze. To nemůže fungovat, s tím souhlasím. Ale proč stáje nebo sportovní svazy, reprezentace apod. nutí sportovce brát? Protože jenom když budou dobří a budou vyhrávat, budou do nich sponzoři sypat prachy. "A vo tom to je."

5 Jirka Jirka | E-mail | Web | 16. srpna 2006 v 13:32 | Reagovat

Ad komentar c.2: s body 1-5 naprosto souhlasim !!!

Ad legalizace drog: zde absolutne nesouhlasim a jsem naopak zcela pro tvrdou represi drog. A tim nemyslim jen heroin, kokain, marihuanu, ale take napr. alkohol a nikotin.

Injekcni strikacka = sypac: klidne zapujcim k precteni knihu L.A. prisne tajne, kde jsou popsany situace, kdy byly nalezeny v odpadkovem pytli nejen strikacky a jehly, ale i krabicky od leku blizskych EPO (nebo na bazi vytazku z teleci krve apod.). A to uz potom neni jen nahoda...

Ad Armstrong: L.A. obdivuji za jeho az desivou treninkovou disciplinu, jeho motivaci, jeho vuli dosahnout vitezstvi. O tom zadna... Take netvrdim, ze on dosahnul vitezstvi jen diky dopingu. Je samozrejme, ze musel strasne tvrde trenovat, ale to delaji vicemene vsichni co se pripravuji na TdF. Ja mam u L.A. pochybnosti v tom, ze se nejen me proste fyziologicky nezda pravdepodobne, ze by dokazal (bez dopingu) podavat tak spickove vykony, po tom cim prosel. Uz jenom takova drobnost, ze L.A. mel udajne povolenou vnejsi suplementaci testosteronem, protoze vlastni neprodukuje (nema varlata). Proto mohl mit proti ostatnim vyhodu v tom, ze si mohl umele udrzovat stalou hladinu testosteronu, coz souperi nemohli (hladina testosteronu hodne kolisa behem dne + dalsi faktory). V tomto pripade se samozrejme nejedna o doping, ale mohla to byt jista vyhoda...

Souhlasim s tim, ze EPO ani jiny sajrajt, neudela z hobika Armstronga, ale muze mu v urcitem smeru pomoci prekonat vykonovou stagnaci, ci jinou psychickou barieru. U profika to muze znamenat zlepseni vykonnosti o 1%, coz mu staci na to, aby soupere trhnul v kopci, v cili dal ostatnim 10minut a byl svezi jako rybicka... :-)

6 Jirka Jirka | E-mail | Web | 16. srpna 2006 v 13:51 | Reagovat

Ted jsem si jeste precetl ten clanek, na ktery je na konci clanku link.

Uplne mne polilo horko, par uryvku:

"Uvedu-li příklad, tak třeba transfuze vlastní krve a doplňování některých hormonálních prostředků slouží k regeneraci"

To potom uz ale neni TdF, ale pojizdny lazaret... :-(

"krevni konzerva = regenerace"

Ze bych po svihu zkusil misto Regeneru, "Husi a kachni krev" ? :-)

"testosteron = regenerace"

Masakr !!!

"Musí (jezdci) živit rodinu. Rozhodování je pak jasné. Řeknu to vulgárně. Každý pak sežere cokoliv."

Naprosty souhlas !!! O prachy jde az v prvni rade...

"Armstrong nešel po etapě na zmrzlinu a na hamburger, ale na infuzi."

Vsichni to delaji, vsichni o tom vedi, vsichni o tom mluvi... :-(

TO, ZE SYPOU PROFICI MNE AT TAK MOC NESTVE, ALE CO MNE STVE MAXIMALNE, ZE SYPOU I AMATERI/HOBICI.... :-(

7 Fifa Fifa | E-mail | 17. srpna 2006 v 11:40 | Reagovat

To ze temer vsichni zavodnici jdou po etape na infuzi je stara znama vec. Je jen otazkou co v te infuzi je. Nebudu se poustet do odbornych diskusi co je jeste normalni (jaka hladina testosteronu v krvi -napriklad) ale je jasne ze vysledkem te infuze muze byt to ze sportovec (resp.  jeho krev) neprojde sitem nebo projde. Pak je bud cisty nebo zatraceny. Paklize prijmeme myslenku ze sito v podobe dopingovych kontrol ma byt zachovano, pak muzeme merit pouze timto sitem a paklize si nekdo vrazi do zily treba benzin, pomuze mu k vykonu a neni zakazany, pak je vse OK bez ohledu na to jake ucinky bude mit jeho pouzitio na telo sportovce. Zakladni otazkou zustava jak ma byt toto sito nastaveno. Mam jen otazky na ktere neznam odpovedi

1) Ma byt povoleno jen "doping" který se do tela dostane prirozenou cestou ? Zadne strikacky a infuze? A co nejaka bobule ktera se da pozrit, ale je jeste vetsim svinstvem nez krevni doping. (a co podavani per rektum :-)

2) Ma byt povoleno jen to co prokazatelne nemuze mit vliv na vykon ? A co treba kofein ? Nebo jakakoliv obohacena strava, co jen obycejna glukoza ?

3) Ma byt povoleno jen takove mnozstvi cizorodych latek ktere nemaji degenerativni ucinky na organismus ? Jake to jsou a v jakem mnozstvi ? Co treba adrenalyn ?Urcite existuji dnes zakazane latky, o kterych je psano v odkazu a ktere extremne namahanemu telu pomahaji v regeneraci (jsou pro telo prospesne a ne devastujici), ale tim zase neprimo ovlivnuji vykon v budoucim dnu/etape.

Nevim a nemam odpoved.

8 Karolína Karolína | 19. září 2006 v 10:54 | Reagovat

Musim souhlasit s názory Jirky. Asi by bylo lepší se na dopingové kontroly uplně vykašlat a at si každý dělá co chce. Občas někdo umře, ale s tím musí jezdci počítat. Takhle je to dle mého hodně nespravedlivé, a kdo je vlastně vítěz a nejlepší cyklista? Landis, kterému přisli na  doping, nebo Pereiro, který byl dodatečně vyhlášen vítězem anebo Ullrich, který ani nemohl startovat ale kdo ví třeba by jim to natřel i bez dopingu. Já si teda myslim že i bez dopingu by ty výkony vyrážely dech...akorát by místo "30" jeli do kopce jen 29. Mě, která jezdí do kopce 12 by to k obdivu a úžasu stačilo. Jinak měla jsem možnost vyzkoušet GUTAR a jemu podobné ampule - asi to fakt funguje. To ale doping doufám neni, když je to běžně prodejné (??) ale když jsem tu ampuli pila, bála jsem se aby mě nikdo neviděl a nenařknul mě z dopingu.

9 Blanca33Park Blanca33Park | E-mail | Web | 15. března 2012 v 22:21 | Reagovat

One admits that life seems to be expensive, but people require money for various things and not every person earns enough cash. Thence to get quick <a href="http://goodfinance-blog.com/topics/credit-loans">credit loans</a> or auto loan will be a proper solution.

10 Kaca Kaca | 15. dubna 2015 v 22:57 | Reagovat

Článek plný naděje a víry v Lance Armstronga. Ale když se teď na to podíváte a řeknete si pravdu, že Armstrong je jen nevychovaný rozmazlený fracek, kterému zaleží jen na sobě, že vydělával na dětech s rakovinou a že vlastně nic velkého nedokázal protože papírově vůbec Tour nevyhrál, tak je to vlastně dost smutné! ...Možná to tak připadá jen mně, ale myslím že to co udělal je neodpustitelné! Ty naschvály které prováděl ostatním cyklistům jsou s prominutím "na přesdržku". Ale to je můj názor. Já Lance nemám ráda, ale obdivuji že zvládl rakovinu, což je úžasné! .... Můj "hero" je ALBERTO CONTADOR! To je někdo koho opravdu obdivuju!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama