Válce

12. října 2006 v 9:25 | Andy |  Cyklistika - vybavení
A je to tady, nová hračka je na světě. O válcích jsem si toho přečetla hodně. Většina názorů byla taková, že je to skvělý tréninkový doplněk, dokonce prý z mnoha důvodů lepší než trenažer.
Ondra Vojtěchovský srovnává válce a trenažer takto:
"Trenažer má daleko univerzálnější použití, lze na něm trénovat zakladní vytrvalost, silové i frekvenčně zaměřené intervaly. Velkou výhodou je, že je na něm možné trénovat od prvního dne, kdy ho vybalíte z krabice a už od začátku není problém na něm vydržet hodinu a déle.
Válce jsou už jakási nadstavba. Zdi se sice pustíte po pár minutách, ale než se na nich opravdu svezete, bude to nějaký ten týden či měsíc trvat. Než na jízdu nebudete opravdu muset myslet, ujedete možná tisíc kilometrů. Odměnou ovšem pak bude dramatické zlepšení techniky a efektivity šlapání, citu pro rovnováhu a řízení kola "zadkem". Válce jsou co do simulace jízdy daleko komplexnější nástroj než ergometr. Každé chybné šlápnutí a špatně kontrolovaná váha se okamžitě projeví.
Hlavní nevýhoda válců spočívá v omezení typů tréninku, které se na nich dají jezdit. Sedí jim frekvenčně pojatá jízda, od určitého převodu a rychlosti se ovšem začne přední kolo nad rolnou "vznášet" a spojovací guma prokluzovat, takže není možné trénovat silové šlapání a těžké převody."

Výborný článek s asi největším množstvím informací je opět od Ondry zde: http://www.mtbs.cz/Zavody/Trenink/franta_trenink_181205.html
O nákupu válců jsem tedy delší dobu uvažovala. Trochu mne odrazovalo to, že na nich možná nebudu umět jezdit :-) a také že je to další krám do bytu. Přesto jsem ale byla koupi nakloněna čím dál víc. Když o nich začal mluvit i Petr a dokonce vybral konkrétní typ - Elite (je to jeho oblíbená značka) Parabolic roller a řekl že je kupuje, bylo rozhodnuto. Domluvili jsme se, že je koupíme na půl. Nebylo to tak jednoduché jak se zdá, nabízelo je více obchodů (včetně SP kola), nikdo je ale neměl na skladě a tak se pořád čekalo. Nakonec je zvládl dodat internetový obchod www.kupkolo.cz za 4.000 Kč. Balík, který od nich dorazil byl tak velký, že mě vyděsil, naštěstí válce jako takové tak velké nejsou. Na délku měří asi dva metry, dají se ale složit na půl. Válce jsou tvořeny třemi červenými plastovými válečky (průměr cca 20 cm) zasazenými v hliníkové konstrukci, dva válečky jsou propojeny lankem, které umožňuje točení válečku prvního. Montáž je snadná, jde vlastně jen o nastavení vzdálenosti mezi předním a zadním kolem (střed-střed). Bohužel moje kolo je asi nestandartní, má 96 cm, přičemž možnosti jsou buď 93,9 nebo 98. Používám tedy 98 a naštestí s tím není problém.
Pokus první.
Takže, válce jsou připraveny, zbývá je je vyzkoušet. Najednou se mi do toho moc nechce :-) Jak na ně postavím kolo, je sedlo rázem strašně vysoko a to nemám ráda. Zkusmo se škrábu nahoru, rám válců lze naštěstí využít jako stupátko, takže když se přidržuji rukou futra, podaří se mi nasednout i zacvaknout. Futra dveří je tip vyčtený z internetu, prý válce mezi futry jsou pro začátek nejbezpečnější :-) Po nasednutí se zkouším rozjet a je to strašné! Jendou rukou svírám futro, druhou křečovitě řidítka, kolo pode mnou skáče jako splašená koza a smýká se ze strany na stranu. Ano, ukazuje se to, co jsem si myslela už dříve - já opravdu kolo zadkem neřídím. Řídím rukama, jsem křečovitá a ještě sebou škubu, žádná plynulá hladká jízda, válce to okamžitě odhalují. Nebýt toho, že mají válce zdvihnuté okraje (to je specifikum těchto válců a důvod proč je Petr vybral), sklouzla jsem okamžitě na zem. Celkem jsem jela asi pět minut a za tu dobu jsem propotila úplně všechno a naprosto jsme se vystresovala. Válce jsou strašné!!! To se nikdy nenaučím. Co jsem to zase koupila?
Pokus druhý.
Druhý den je mi strašně špatně, buď důsledek antibiotik, nebo jsem něco špatného snědla, každopádně sílu sednout na válce nacházím jen večer a opět jen na pár minut. Zkouším jinou variantu a přesunuji je do garáže, kde je stavím vedle garážových vrat. Ty totiž mají výstupky, kterých se budu moci dobře držet. Nasednutí už mi jde lépe, i rozjezd je hladší. Opět se ale nejsem schopná odpoutat od záchrany v podobě vrat, opět je jednou rukou svírám jako o život. Ale vidím malý pokrok, kolo už se tolik nesmeká ze strany na stranu, jde to trochu lépe. Po chvíli už se nedržím, jen se opírám o vrata loktem. Možná je to i tím, že jsem přišla na správný styl pro začátek - lehký převod, co nejvyšší kadence a hlavně - nekoukat se na kolo, ale fixovat nějaký bod na zdi (to mi poradil Petr). Po chvíli opět zpocená slézám, zase jsem z toho rozklepaná.
Pokus třetí.
Opět garáž, tentokrát jedu "celých" dvacet minut (najeto 6 km) a troufám si pustit se garážových vrat. Na řidítka jsem nainstalovala Polara, ale záhy jsem zjistila, že ještě nejsem schopná se na něj dívat. Jak jsem to udělala, přestala jsem se soustředit a okamžitě jsem slítla. Takže závěr je jasný - když se budu na 150% soustředit jen na rychlé kulaté šlapání a nebudu myslet na nic jiného, můžu jet bez držení, ale pořád mi to dává zabrat. Asi to ještě chvíli bude trvat. Ale začínám zjišťovat, že je to docela zábava. A navíc se přestávám bát, ono totiž není nic, co by se mohlo stát. Kdybych padala do strany, chytnu se garažových vrat - což dělám běžně, jak se začnu naklánět, opřu se loktem, získám balanc, opět se odrazím a pustím. Sjet dopředu nelze. Když přestanu šlapat, válce během pár vteřin zastaví naprosti bezpečně samy. No a do strany také nesjedu, protože mě zachytí zvýšený okraj.
Takže teď zbývá jen pilovat techniku. Ověřila jsem si, že s kulatým šlapáním problémy nemám, zato s řízením rukama ano. To se musím snažit odbourat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 jirka jirka | 17. listopadu 2006 v 22:11 | Reagovat

Diky za pekny popis zacatku na valcich. Mimo jine jsem jej cetl pri svem rozhodovani zda poridit trenazer nebo valce. A ted jsem prave slezl ze sveho pokusu c. 1. na tomto mucicim nastroji.

Sice mi to slo lepe nez popisujes (vydrzel jsem 45min a tak od desate minuty jsem jel jen s obcasnym dotekem zdi loktem), ale take se citim jako bych ujel 100km. Totalni vycerpani.

2 Milhaus Milhaus | Web | 10. září 2008 v 10:20 | Reagovat

Nabídku garážových vrat naleznete na stránkách www.vrata-trido.cz

3 Surio911 Surio911 | E-mail | 1. června 2011 v 18:25 | Reagovat

Ahoj, Tak přemýšlím zda válce nebo trenažer a mám dotaz.. ty válce jsou jen na silničku nebo na ně mohu vjet i s MTB?? Toť za prvé a za druhé jak je to s odporem?? dá se nějak nastavit?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama